image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Qubat Talabani'nin, Süleymaniye çevresinde PKK’ye yakın siyasi parti ve kurumların kapatılmasına ilişkin bir talimat yayımlamasının ardından YNK'ye PKK tarafından tehdit içeren uyarılar gönderdiği bilgisine ulaşıldı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (YNK) hakim olduğu bölgelerde faaliyet yürüten Tevgera Azadî’nin yöneticilerinden Dr. Ebubekir Mecîd, YNK ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Onlara ‘Türkiye’nin isteği üzerine Tevgera Azadî’yi kapatmanız bize bir kere zarar veriyorsa YNK’ye iki katı zarar verecektir’ uyarısında bulunduk” ifadesini kullandı.

Kürdistan'daki ulusal haber ajanslarından birine değerlendirmelerde bulunan Dr. Ebubekir Mecîd, YNK'nin gösterdiği tavra ilişkin, “Bir kısım YNK’li yetkili ‘üzerimizde büyük bir baskı var’ diyorlar. Ancak YNK içerisinde çelişki, çekişme ve bölünmüşlük çok fazla. YNK içerisindeki bir kanatın bize karşı bu tavrı gelişti. Kendileri ile yaptığımız görüşmede kurumların kapatılması ve aldıkları tavırla herhangi bir şey elde etmeyeceklerini bize itiraf ettiler” şeklinde konuştu.