image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kerkük-Germiyan Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Diyari Hüseyin, Peşmerge Güçleri’nin Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden Kerkük’e dönüşünün Irak Anayasası'na uygun olduğunu ifade etti.

Peşmerge Güçleri ve Irak ordusu arasında oluşturulacak 2 ortak tugayın Kerkük ve Tuzhurmatu’ya yerleştirilmesinin kararlaştırıldığı bir dönemde bazı Türkmen ve Arap milletvekilleri, Peşmerge’nin Kerkük'e dönüşüne dair eleştirilerde bulunmuştu.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kerkük-Germiyan Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Diyari Hüseyin ise bu konuya dair K24’e yaptığı açıklamada, bölge halkının Peşmerge’nin dönüşünden yana olduğunu ifade etti.

Diyari Hüseyin açıklamasında, Peşmerge’nin dönüşüne karşı olanların bölgeye sonradan yerleştirilenler olduğunu vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

“Peşmerge’nin dönüşüne karşı olanlar, Araplaştırma politikası ve yolsuzluğun devam etmesini isteyenlerdir. 140’ıncı madde kapsamındaki her yerde Peşmerge olmalı."

Peşmerge’nin dönüşüne karşı olanların bunu yaklaşmakta olan Irak seçimleri için yapılan kampanyalarda da malzeme olarak kullandığı görülüyor.