image

PeyamaKurd- Irak Türkmen Cephesi lideri Erşad Salihi, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile Peşmerge Güçleri'nin Kerkük’e dönmemesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Al Sumaria News’e konuşan Irak Türkmen Cephesi lideri Salihi, Irak Berhem Salih’le Peşmerge’nin Kerkük’e dönmemesi ve Kerküklülerden oluşturulacak bir savunma gücü tarafından il sınırlarının korunması konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Berhem Salih’in Kerkük sorunun çözümüne dair projesini memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Salihi, Türkmen ve Arapların kentin yönetiminde güçlü rollerinin olması konusunda anlaştıklarını kaydetti.

Türkmenler olmaksızın Kürtlerle Şiiler arasında Kerkük üzerine yapılacak anlaşmaları kabul etmeyeceklerini söyleyen Salihi, Irak Cumhurbaşkanı ile Kerkük’ün kent içi ve il sınırlarını savunmak için Türkmen ve Araplardan oluşacak bir güç oluşturulması konusunda anlaşma sağlandığını ifade etti.

Salihi, “Kerkük için söz konusu gücün oluşturulması durumunda 2019 yılı bütçesinden Kerkük güçlerine pay verilmesi gerekir” dedi.

16 Ekim 2017'de Kerkük ve çevresindeki bölgeler Irak Ordusu ve Haşdi Şabi milisleriinin kontrolüne geçmişti.

K24