image

PeyamaKurd- Peşmerge Güçleri Komutanı Ziryan Şêx Wesanî, IŞİD  teröristlerinin Mahmur’u çevreleyen Qereçûx Dağı’nı ateş verdiğini ve çiftçilerden haraç istediğini aktardı.

“Her yıl IŞİD teröristleri, bölgedeki çiftçilerden haraç istiyor. Bu yıl Mahmur’un Qereçox Dağı ve Geresor Ovası’nı ateşe verdiler” diyen  Qereçoxê  Hattı Peşmerge Güçleri Komutanı Tuğgeneral Ziryan Şêx Wesanî, yangın Geresor Köyü’ndeki çiftçilerin ekili arazilerine de ulaştı, çiftçiler büyük zarar gördü” dedi.  

Peşmerge komutanı yangının Qeracê Nahiyesi’ne bağlı Nihêb Köyü’nden Berde Spî ve Elyereş köylerine kadar olan ovalık bölgeye kadar yayıldığını belirterek, “Bu bahsi geçen bölgeler, Irak güvenlik güçleri ile IŞİD teröristleri arasındaki ara bir bölge. Edindiğimiz bilgilere göre, IŞİD teröristleri bir süre önce çiftçilerden ve balık çiftliğinin sahibinden haraç istemiş” ifadelerini kullandı.

“16 Ekim olayları ardından Peşmergelerin çekilmesi ardından, oluşan güvenlik zaafiyetinden yararlanan IŞİD teröristleri, Kerkük’ün batısından Musul’a Xaneqîn’e kadar yeniden örgütlenmeye başladı” diyen Wesani, “Peşmerge Güçleri bu bölgelere dönmediği sürece, IŞİD teröristleri saldırılarını arttıracak ve bölgedeki örgütlenmesini güçlendirecektir” diye konuştu.