image

PeyamaKurd - Peşmerge Komutanlığı Sorumlusu Nuri Heme Ali yaptığı açıklamada, Irak ordusu ile birlikte terör örgütü IŞİD’e karşı ortak operasyonda yer almaya hazır olduklarını belirtti.

Peşmerge’nin Irak ordusuyla ortak operasyon odası kurup sahada birlikte hareket etmeye hazır olduğunu dile getiren Heme Ali, “Peşmerge Güçleri’nin gitmeye hazır olduğunu ilettik. Ancak kontrol edeceğimiz bölgelerden çekilmemek şartıyla” dedi.

Irak ordusunun zamanında IŞİD’i ortadan kaldırdığını iddia ettiğini anımsatan Peşmerge Komutanlığı Sorumlusu Ali, "Şimdi Irak ordusu adım atmayıp Peşmerge’yle işbirliği yapmazsa DAİŞ’li grupların hareketliliği artacak ve daha çok zarar verecekler. Bu yüzden durumun şimdiden kontrol edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

K24’e konuşan Heme Ali ortak operasyon hakkında ise şu ifadelere yer verdi:

“Irak ordusuyla ortak operasyon odası kurup sahada birlikte hareket etmeye hazır olduğumuzu bildirdik. Daha önce de Irak güçlerinin Kerkük’teki komutanı Said Harb’e, tehdit olarak gördükleri her yere Peşmerge Güçleri’nin gitmeye hazır olduğunu ilettik. Ancak kontrol edeceğimiz bölgelerden çekilmemek şartıyla.”