image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı ve Başkomutanlık kararıyla Peşmerge ile Irak Ordu Güçleri arasında Ortak Operasyon Odaları’nın kurulacağı ve en kısa zamanda hayata geçirileceği kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Peşmerge Bakanlığı Operasyonlar ve Eğitim İşleri Komutanlığı Yardımcısı General Qareman Şeyh Kemal, “IŞİD’in Irak Güçlerine yönelik saldırılarında yaşanan artışları görüşmek üzere merkezi hükümet, Peşmerge Bakanlığı’ndan toplantı talebinde bulundu. Tedbir olarak da problemli bölgelere yönelik ortak operasyonlar geliştirmek için gerekli ortak adımların atılması isteminde bulundular” dedi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımı Başkanlığında gerçekleşen toplantıda, ortak operasyonlar odaları kurma kararının alındığını dile getiren Şeyh Kemal, “Ortak operasyon odalarının da bir an önce kururlarak hayata geçirilmesi gerektiğinde hemfikir olundu. Buna dayalı olarak aktifleşmesi kısa zamanda gerçekleşecek 4 ortak operasyon odası kurulacak” dedi.

Şeyh Kemal konuyla ilgili sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Alının karara göre Oratk Operasyon Odaları Diyala, Kerkük, Musul ve Maxmur’da kurulacak. Her ne kadar aslında bu karar 2020 yılının başlarında alındıysa da Irak Ordu Güçleri buna hazır değillerdi. Bu nedenle Bağdat problemli bölgelerde yeniden istikrar ve güvenlik oluşturulması için Peşmerge Güçlerinin dönmesini istemişti. Kuşkusuz ki Peşmerge Güçleri olmaksızın bu alanlarda gelişecek operasyonlarda başarı elde etme şansı yok.”