image

PeyamaKurd- Mahmur’un Qerçox Dağı bölgesinde çok sayıda IŞİD’li teröriste yönelik gerçekleştirilen operasyonda çok sayıda IŞİD’li teröristin öldürüldüğü bildirildi.

Peşmerge güçleri tarafından başlatılan ve Irak ordusunun da desteklediği operasyon Mahmur’un Qerçox Dağı’na yönelik başlatıldı. Çok sayıda IŞİD teröristinin öldürüldüğü operasyon ile IŞİD’lilerin bölgeyi kendileri için güvenli alan olarak belirlemelerinin önlendiği bildirildi.

Mahmur Qereçox  Dağı Cephesi Peşmerge Güçleri Komutanı Ziryan Şêx Wesanî yaptığı açıklamada Irak güvenlik güçleri ile Peşmerge arasında son dönemde oluşan kaoordine boşluğundan ötürü IŞİD üyelerinin Qereçox Dağı’nda mevzilerini güçlendirdiğini bunun bölge güvenliği için büyük tehdit oluşturduğunuz söyledi. 

Ziryan Şêx Wesanî sözkonusu terör tehditinin kaldırılması amacıyla koalisyon güçlerinin hava desteğinde Peşmerge Güçleri’nin Qereçox Dağı’na yönelik operasyon başlattığını dile getirdi. 

Peşmerge Komutanı 2 gündür IŞİD’e yönelik operasyonun aralıksız devam ettiğini Qereçox  Dağı eteğindeki Girdgiraw ve  Elîyê Reş köylerindeki IŞİD mevzilerinin koalisyona bağlı savaş uçaklarınca bombalandığını ve çok sayıda IŞİD üyesinin öldürüldüğünü söyledi. Ancak ölen IŞİD üyeleri hakkında kesin bir bilgiye sahip olmadıklarını kaydetti.