image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmed, Ramazan Bayramı süresince Peşmerge ve asayiş güçlerinin ulaşımdaki kontrolü sağlamak için yollarda olacağını duyurdu.

Bakan Ahmed ile Sağlık Bakanı Dr. Saman Berzinci, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan yeni önlemlere ilişkin basın toplantısı yaptı.

Sağlık Bakanı Berzinci, Alman GIZ yardım kuruluşuna teşekkür ederek, “GIZ kuruluşu vakalarının bulunması, tedavi edilmesi ve takibi konusundaki bir programa sponsorluk yaptı. Kürdistan Bölgesi’nde 210 çalışanları koronavirüs salgını ile mücadelede görev alıyor. Bu kuruluşun, İçişleri Bakanlığı’nın ve Kriz Koordinasyon Merkezi’nin desteği çok önemli ve bayramdan sonra proje fiilen başlayacak” dedi. 

“Ciddi önlemler alınmalı” 

Salgınının halen tehdit oluşturduğuna vurgu yapan İçişleri Bakanı Ahmed ise, son günlerde Erbil ve Süleymaniye’de çıkan vakaların endişeye yol açtığını ve buna karşı ciddi önlemlerin alınması gerektiğini dile getirerek şöyle devam etti: 

“Tehlikenin olduğunu her zaman söylüyoruz. Evet, hükümet olarak erkenden tedbirler aldık ve başarılı olmamızı sağlayan da budur. Hükümet ve halk olarak salgından korunabildik ancak kesin başarı için halkın Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarını dikkate alması gerekiyor.”