image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bakanlık yetkilileri ile koalisyon yetkilileri Peşmerge ile ilgili destek ve reform sürecini görüştü.

Bakanlık açıklamasında, Peşmerge Bakan Vekili Serbest Lezgîn ve Peşmerge Bakanlığı Üst Danışmanı Hejar Umer, Uluslararası Koalisyon’un Kürdistan Bölgesi Danışma Kurulu Yönetici Yardımcısı Tad Boros ile beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Üst düzey toplantıda ilişkin açıklamada, Peşmerge güçleri içerisinde devam eden reform süreci ile güçlerin birleştirilmesine yönelik mekanizma konularının görüşüldüğü belirtildi.

Uluslararası Koalisyon Danışma Kurulu Heyeti ile Peşmerge ile Irak Ordu Güçleri arasında gerçekleştirilmesi kararlaştırılan ortak tugaylar konusununda ele alındığı belirtilen açıklamada, bu ortak tugaylar ve Uluslararası Koalisyon’un desteği ile IŞİD’in faaliyetlerinin bitirilmesi hususunda ki kararlılığa dikkat çekildiği vurgulandı.

Ayrıca Peşmerge Bakanlığı temsilcileri toplantıda Uluslararası Koalisyon ve koalisyon içerisinde ABD’nin Peşmerge güçlerine her anlamda sundukları askeri desteklerin önemine dikkat çekti.

Toplantıda Peşmerge güçleri ile Uluslararası Koalisyon arasında yürütülen ortak çalışmaların önemine değinildiği açıklamada, bundan sonraki süreçlerde de ortak çalışmaların devam edeceği kaydedildi.