image

PeyamaKurd - Kürdistan’da yapılan seçimlerin ardından kurulması beklenen yeni hükümette, bakanlıkların seçimde alınan oylara göre dağılacağını açıklayan PDK’li Bilind Îsmaîl, "Sandalye sayısına göre, 7 bakanlık PDK’nin, 3 bakanlık YNK’nin payı oluyor" ifadesini kullandı.

Yeni kabinenin oluşumu ve partilere göre dağılımını değerlendiren PDK 16. Şube Sorumlusu Bilind Îsmaîl, Kürdistan’daki bir ulusal haber ajansına yaptığı açıklamada, “Bildiğim kadarıyla Kürdistan’ın yeni kabinesi Irak’ta olduğu gibi parlamento’da elde edilen sandalye sayısına göre şekillenecek. Irak parlamentosunda 6 sandalye bir bakanlığa tekabül ediyor. Bu şekilde olursa Kürdistan parlamentosunda PDK 7, YNK de 3 bakanlık alacak. 15 bakanlık üzerinden ele alırsak, geri kalan 5 bakanlık da diğer partilerin payına düşüyor” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan PDK’li Bilind Îsmaîl, bakanlığı alan her kabine üyesinin başbakanın onayından geçmesi gerektiğini vurgulayarak şunları dile getirdi, “Birlikte çalışılabilmesi için kabine üyeleri arasında çelişki ve ihtilaf olmamalı. Artık her parti gibi YNK de aldığı sandalye sayısına göre bakanlık hakkına sahip olacak.”