image

CHP, “Eşit koşullarda bir arada yaşamak” sologanı altında HDP ile flört etme´ye başladı bile. Her iki partinin yaptığı gizli ittifak açıklanmadan önce CHP ve HDP parti yöneticileri, seçmeni hazırlamak için ortak panel düzenlemeye başladılar, hatta ortak manifesto yayınladılar.

Analiz | PeyamaKurd- Her dönem olduğu gibi, önümüzdeki seçimler için de ittifak arayışları başladı. Ancak daha şimdiden, ittifak arayışlarının var olan sorunları çözme temelinde gelişmediği her yönüyle belli oluyor.

Örneğin Türkiye’de AKP dışındaki partilerin ittifak girişimleri toplumun sorunlarına cevap olma yerine, ve bu çerçevede konsept üretme yerine, sadece AKP’yi tasfiye etmeyi hedeflemektedir.

Ancak bilinmeli ki, birilerini veya bir Partiyi imha etme temelinde gerçekleşen ittifakların ömrü uzun olmuyor ve haliyle toplumun sorunlarına cevap olunamıyor.

Iyi Parti mensuplarının MHP kökeninden geldikleri aşikâr, Saadet partisinin AKP’den hiç bir farkı yoktur. Ancak parti içi çekişmelerden dolayı, partilerini terk etmiş yeni partiler kurmuş ve yeni ittifaklar arayışına yönelmişlerdir. Her iki partinin hatta Demokrat partisi ile üçlü bir ittifaktan söz ediliyor.

Diğer taraftan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bütün olumsuzlukların mimarı CHP, tekrar toparlanabilmek için, AK Partinin kaybetmek üzere olduğu Kürt oylarına göz koymuş.

CHP bu çerçeve de, “Eşit koşullarda bir arada yaşamak” sologanı altında HDP ile flört etme´ye başladı bile. Her iki partinin yaptığı gizli ittifak açıklanmadan önce CHP-HDP parti yöneticileri, seçmeni hazırlamak için ortak panel düzenlemeye başladılar, hatta ortak manifesto yayınladılar.

Yapılması planlanan toplantıların ilki Mersin'de gerçekleşti. CHP’nin Mersin il Başkanlığı’nın düzenlediği panelin yöneticiliğini ise HDP Milletvekili Aday Adayı Ahmet Özer yaptı.

Toplantıda, CHP Parti Meclis Üyesi Yıldırım Kaya, Türkiye’de en önemli sorunun Kürt sorunu olduğunu söylemekle Kürt seçmenlerin dikkatini üzerine çekmeye çalıştı.

HDP’li Ahmet Özer ise, Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü AK Parti’ye oy veren Kürt seçmenlerin CHP’ye yönelebileceğini iddia etti. AK Parti’ye oy veren Kürt seçmenlerin neden HDP yerine CHP’yi tercih ettiklerini söylemeye dili varmayan Ahmet Özer’in HDP içinde gizli bir CHP’li, daha doğrusu Kemalist olduğu her yönüyle belli oluyor.

Toplantı sonunda söz alan CHP Parti Meclis Üyesi Yıldırım Kaya, hazırlanan ve il başkanlarının onayına sunduğu „HDP ile ittifak manifestosunu” okurken, tutuklu olan HDP’li milletvekilleri ve belediye başkanlarının serbest bırakılması, ve Kürtçe’nin eğitim dili olması talebinin olduğu dikkat çekti.

Bu olup bitenlerin ardında Kürtler ne söylüyor ?

Osman Baydemir Erbil’de, „biz Kürdistani partiler ile ittifak kurmak zorundayızdiyor. Ancak HDP’nin seçim istikameti başka bir yönü gösteriyor.

Diğer taraftan, 1000 oy alabilecek güçte olmayan Kürt Partilerin ittifak arayışları da sürüyor. HAK-PAR ve HÜDA-PAR’ın dışarıda kaldığı bir ittifakın başarıya ulaşma şansının olmadığı bilinmelidir.

Bu gerçeğin yanında, HÜDA-PAR’ın AKP’ye yönelik ittifak veya destek arayışı, veya HDP’nin CHP ile ittifak arayışı, ne Kürt ve Kürdistan meselesine, ne de Türkiye’de mevcut olan sorunların çözümüne hizmet eder.

Kürt oylarıyla siyaset yapanların artık Kürt partilerinin ittifakı üzerinde yoğunlaşmalarının zamanı gelmiştir. Kürt Partilerinin güçlü ittifaki, sistem partilerini hizaya getirebilir. Aksi halde HDP dahil olmak üzere, herkes yenilgiye hazır olsun.