image

PeyamaKurd - Kürdistan'da Kürtlerin efsanevi lider Mela Mistafa Barzani öncülüğünde başlayan Eylül Devrimi’nin ardından tam 57’inci yıl geçti.

Irak BAAS rejimine karşı Güney Kürdistan halkı 11 Eylül 1961 yılında ulusal haklarını elde etme için devrim ateşini tutuşturdu.

Eylül Devrimi çevresinde Mela Mistefa Barzani öncülüğünde başlayan bu hareket sonrası Kürdistan’da yaşayan tüm dini ve etnik gruplar toplanarak işgalcilere karşı devrime destek verdi.

Devrim hareketi sonrasında 1946 yılında Kürdistan Cumhuriyeti’nde Genelkurmay Başkanı olan Mele Mistefa Barzani, Cumhuriyet’in yenilgiye uğramasıyla emrindeki Peşmergelerle birlikte Aras Nehri’ni geçerek Rusya tarafına konuşlandı.

Güney Kürdistan'da devrim ateşi

bir dönem Rusya’da sürgünde yaşayan Ölümsüz Kürt lider Barzani (Barzaniyê Nemir), Iraklı General Abdulkerim Kasım’ın ülkede darbe gerçekleştirmesi ve Kürtlerin haklarını tanıyacağı yönündeki sözü üzerine Güney Kürdistan’a geri döndü. Ancak darbeci Iraklı General Abdulkerim Kasım Kürdlere verdiği sözü tutmadı.

Devrim ateşini tutuşturan Mela Mistefa Barzani, Irak hükümetinin sözünü tutmaması üzerine 11 Eylül 1961 tarihinde asimilasyon ve zulme karşı isyan bayrağını açtı. Kürdistan’da yaşayan farklı tüm dini, etnik ve sınıfların Irak rejimine karşı Kürt lider Mela Mistefa Barzani’nin etrafında topladığı Eylül Devrimi, 9 yıl sonra Irak rejiminin Kürtleri tanıması ve otonomi sağlamasıyla son buldu.