image

PeyamaKurd- İran Parlamentosu’ndaki oturumda Urmiye Milletvekili Nadir Qazipur, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i Celal Talabani’nin cenaze töreninde Kürdistan bayrağına sarılı tabutun önünde saygı duruşunda bulunduğu için polemik yarattı.

Qazipur, Zarif’i Kürdistan’ın bağımsızlık referandumuna destek verenlerin bulunduğu bir ortamda Kürdistan bayrağı önünde saygı duruşunda bulunmakla İran’ın muhaliflerine göre hareket etmekle suçladı.

Cevad Zarif ise, Kendisinin Talabani’nin cenaze törenine İran Devrim Muhafızları, Kudüs Gücü ve İran Yüksek Güvenlik Konseyi’nin bilgisi ve desteğiyle katıldığını belirterek, “Biz Kürdistan referandumuna karşıydık. Cenaze töreninde de bağımsızlık referandumuna karşı olanlar vardı” ifadelerini kullandı.

Zarif, bayrağın tabuta konulması meselesinde Başkan Barzani ve KDP’yi eleştirerek, “Barzani’yi destekleyenler bu meseleyi fırsata çevirdi ve olayı lehlerine döndürdüler. Bayrağı tabuta Barzani’yi destekleyenler koydu” dedi.

Zarif, referandum konusunda da Başkan Barzani’yi eleştirerek, “cenaze merasimi referanduma yakın bir bir tarihti. Her ne kadar Sayın Barzani hata yapıp referandumu yaptıysa İran, Kürt kardeşlerinin yanında yer aldı. İlişkilerimiz Kürt kardeşlerimizle güçlü bir şekilde devam edecek” dedi.