image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat'ta bulunan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile görüştü.

Taraflar görüşmede, Parlamento tarafından kabul edilen Irak 2021 bütçesinin Erbil ile Bağdat arasında anayasa temelinde tüm sorunları çözmek adına yapıcı bir diyalogun başlangıcı olması gerektiğini kaydetti.

Neçirvan Barzani Bağdat’taki temasları kapsamında Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin ardından Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile de Selam Sarayı'nda bir araya geldi.

Görüşme ile ilgili Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Irak'taki siyasi durum ve ülkede ekim ayında yapılacak olan erken genel seçimler değerlendirildi.

"Bütçe yasası kabul edildiği gibi uygulanmalı"

Taraflar yapılan görüşmede seçmenlerin iradesini yansıtan adil bir seçim için zemin hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca liderler, parlamento tarafından kabul edilen 2021 yılı Irak Federal Bütçe Yasası ve Kürdistan Bölgesi'nin payının sabitlenmesi konusunun da ele alındığı görüşmede, vatandaşların refahı, memur ve çalışanların maaşlarının ödenmesi ve sorunların çözümü için bütçe yasasının kabul edilen şekli ile uygulanması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca taraflar, bu adımın Bağdat ile Erbil arasında anayasa temelinde tüm sorunların çözümü adına yapıcı bir diyalogun başlangıcı olması gerektiğini dile getirdi.