image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi  Josep Borrell’in başkent Erbil ziyaretinin, AB’nin Kürdistan Bölgesi’ne olan desteğinin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptıkları görüşme sonrası ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

"Neçirvan Barzani: AB'ye insani yardımlardan ötürü teşekkür ediyoruz" 

Neçirvan Barzani, Borrell’in ziyaretinin zamanlamasının önemli olduğunu ve bunun AB’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne olan bağlılığının işareti olduğunu vurguladı.

Güvenlik, istikrar, AB - Irak ilişkileri, Erbil-Bağdat ilişkileri, IŞİD savaşı ve tehditler, Irak genel seçimleri, bölgenin genel durumu ve göç gibi bir dizi konuyu ele aldıklarını dile getiren Barzani, “Avrupa Birliği’ne IŞİD ile savaşta yaptıkları insani yardımlardan ötürü teşekkür ediyoruz. 

Ayrıca iklim değişikliğinin dünya üzerinde etkisi var ve biz de bu etkinin dışında değiliz. İklim değişikliğinin Irak’ın güvenliği ve ilerlemesi önündeki tehlikesi gittikçe netleşiyor” dedi. 

Neçirvan Barzani konuşmasına şu şekilde devam etti: 

"Avrupa Birliği’ni, iklim değişikliğinin yıkıcı etkileriyle mücadelede Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne yardımlarının sürmesi için teşvik ediyoruz. Ayrıca devlet kurumlarının güçlendirilmesi, reform, hukukun egemenliği, doğru yönetim, kadınlarla gençlere imkan sunulması, üniversitelere ve akademiye destek, yönetimin geliştirilmesi ve hukuk konusunda bize destek vermelerini talep ediyoruz.

Kürdistan Bölgesi’nin her alanda Irak ile Avrupa ilişkilerinden faydalanabilmesi için yardımcı olunmasını istiyoruz. Sayın Borrell, demokrasi, ifade özgürlüğü, insan haklarına saygı, barışçıl birlikte yaşam, inanç özgürlüğüne olan bağlılığımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum.”

"Josep Borrell: Erbil’de bir üs daha kuruyoruz, Kürdistan Bölgesi önemli müttefikimiz ”

Josep Borrell de ortak bazı konuları konuştuklarını ifade ederek, “Kürdistan Bölgesi’nin zorlu bir dönemden geçtiğinizi biliyoruz. Geçmişte de çok birçok zorlu dönemden geçti. Burada bir kez daha Avrupa Birliği’nin Kürdistan Bölgesi’ne desteğini yinelemek istiyorum. Kürdistan Bölgesi’nin önemli bir müttefiki olmaya devam etmek istiyoruz” sözlerini dile getirdi.

Josep Borrell şöyle devam etti: “Kürdistan Bölgesi’nin İŞİD ile mücadelede Uluslararası Koalisyon’a verdiği desteği çok önemli buluyoruz. Ayrıca savaşta kahramanca bir rol üstlendiniz. Avrupa Birliği olarak, IŞİD ile mücadelede Kürdistan Bölgesi’ne ciddi ve geniş destek sunuyoruz.

IŞİD'in son bulmadığını da biliyoruz. Danışmanlık görevimizi uzatacağımızı bildirmekten memnuniyet duyuyorum. Kürdistan Bölgesi’ne danışmanlık hizmeti vermek için Erbil’de bir üs daha kuruyoruz. Bu rolümüzden faydalanmanızı umut ediyorum."