image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert ile görüşen Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne dikkat çekti.

Başkent Erbil'de Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert ile bir araya geldi.

Tarafların yaptığı görüşmede, Irak’taki siyasi gelişmelerin yanı sıra Irak Parlamentosu Başkanlığı seçimleri ve yeni Irak hükümetini kurma çalışmalarını değerlendirdi.

"Erbil-Bağdat sorunları anayasal temelde çözülmeli"

Görüşmede, Irak’ın siyasi istikrarının korunmasının önemine değinen taraftalar, siyasi tarafların karşılıklı anlayış içerisinde sorunlarını çözmeleri ve yeni hükümeti kurmaları gerektiğini vurguladı.

Ayrıca taraflar yeni kurulacak hükümetin ülkenin yüksek çıkarlarına ve tüm halk kesimlerine hizmet etmesi gerektiğinin altının çizildiği görüşmede, özellikle de Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların anayasal temelde çözülmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan Neçirvan Barzani ve BM Temsilcisi, Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin de zamanında yapılması hususunda görüş birliğine varıldı.