image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, bugün öğleden sonra Peşmerge komutanları ile bir toplantı düzenleyecek.

Kürdistan Bölgesi Başkanı askeri danışmanı Babekir Zebari, Başkan Neçirvan Barzani’nin bugün (06-12-2021) öğleden sonra Peşmerge komutanları ile bir araya geleceğini bildirdi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı yardımcılarının yanı sıra, Peşmerge Bakanlığı yetkilileri, Peşmerge 70 ve 80’inci kuvvet komutanları ile cephe komutanlarının hazır bulunacağını ifade eden Zebari, “Toplantı son zamanlarda IŞİD’in Peşmergeve sivillere yönelik artan saldırıları ele alınacak. Saldırıların önlenmesi için alınacak stratejik tedbirler tartışılacak” dedi.

Rudaw’a açıklamalarda bulunan Zebari, Irak Savunma Bakanlığı ile Peşmerge Bakanlığı arasındaki görüşmeler ve güvenlik boşluğu yaşanan bölgelerde koordinasyon konularının da görüşüleceğini belirtti.

Terör örgütü IŞİD çeteleri son günlerde özellikle Kürdistani bölgelerdeki Peşmerge mevzilerine saldırılarını ciddi şekilde artırmış durumda. IŞİD’in 2 Aralık’ta Mahmur yakınlarındaki Xidirce köyünde düzenlediği saldırıda, 10 Peşmerge ve 3 sivil şehit düşmüştü.

Ayrıca dün gece de IŞİD’li teröristlerin, Qere Salim köyü yakınlarında 126’ncı Tugay’a ait bir mevziye vahşice saldırıda bulunduğu kaydedilmişti. Söz konusu saldırıda 4 Peşmerge’nin şehit düştüğü kaydedildi.