image

PeyamaKurd - Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el-Sani, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’den övgüyle bahsetti.

Kürdistan Bölgesi’ne dün yaptığı ziyarette Kürdistan Bölgesi Hükümet yetkilileriyle bir araya gelen el- Sani Rudaw’a yaptığı konuşmada, Neçirvan Barzani’nin Irak’ın istikrarındaki rolünün önemli olduğunu ifade etti.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin çağrıda bulunduğu ve Sayın Neçirvan Barzani’nin öncesinden sonuçlandırılmasını ve desteklediği istediği ulusal diyalog hakkında Katar hükümetinin Irak’taki siyasi süreç ve ulusal diyalogda Kürtlerin rolüne ilişkin düşünceleri hakkında fikirlerini paylaşan el-Sani, Neçirvan Barzani’nin Irak’taki istikrar ve genel ulusal bir yaşamın inşasında önemli bir rolü olduğuna vurgu yaparak şu şekilde konuştu:

“Kürdistan Bölgesi ve Kürtler Irak’ın ayrılmaz bir parçası. Bizce ulusal diyalog çağrısının genel olması ve ayrım gözetmeksizin Irak’taki etnik ve dini bütün bileşenleri kapsamalı. Kürdistan Bölgesi önemli ve cephesel bir rolü var. Kürdistam Bölgesi Başkanı Sayın Neçirvan Barzani Irak’taki istikrar ve genel ulusal bir yaşamın inşasında önemli bir rolü var. Bizde bu konuda her türlü çabayı göstereceğiz ve bütün taraf ve bileşenlerin bu tür yol haritalarına olumlu bir şekilde katılmasını umut ediyoruz.”