image

PeyamaKurd - Başkent Londra'da Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile bir görüşme gerçekleştiren İngiltere Lordlar Kamarası Başkanı John McFall, Kürdistan Bölgesi’ne desteklerinin devam edeceğini dile getirdi.

Londra’daki temaslarının ikinci gününde Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, bugün İngiltere Parlamentosu Lordlar Kamarası’na gederek Başkan John McFall ile bir görüşme yaptı.

Tarafların gerçekleştirdiği görüşmede, Irak ve bölgede yaşanan gelişmeler, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi süreç, erken genel seçimler, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin İngiltere ile ilişkileri, terörle mücadele, Kürdistan Bölgesi’ndeki mültecilerin durumu, Kovid-19 pandemisi ve iklim değişikliğinin Irak ve Kürdistan Bölgesi üzerindeki etkileri gibi bir dizi konuda görüş alışverişinde bulunuldu.

"İngiltere Parlamentosu'nun Kürdistan'a desteği sürecek"

John McFall, Kürdistan Bölgesi’ndeki demokratikleşme sürecinden övgü ile söz ederek, kadınlara ve diğer bileşenlere siyasi ve toplumsal konularda ve yine hükumet kurumlarda yer verilmesini olumlu karşıladıklarını kaydetti.

Lordlar Kamarası Başkanı, “İngiltere Parlamentosu’nun Kürdistan Bölgesi’ne desteği devam edecek. Bu amaçla hükumete öneri ve görevler vereceğiz” ifadesini kullandı.

Ayrıca görüşmede John McFall, terör örgütü IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında Kürdistan Bölgesi’nin üstlendiği rol için de teşekkürlerini iletti.

Öte yandan Neçirvan Barzani de İngiliz Parlamentosu ve Lordlar Kamarası’na Irak ve Kürdistan Bögesi’ne verdikleri destek nedeniyle teşekkür etti.