image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 Nisan 1991 yılında aldığı 688 sayılı kararının 30’uncu yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Neçirvan Barzani BMGK’nin 1991’de aldığı 688 sayılı karar için “Kürdistan halkı için tarihsel bir dönüm noktasıydı” ifadesini kullandı.

Neçirvan Barzani mesajında,"Bu kararla Kürdistan halkının Irak’ın baskı ve zulmüne reddederek İran ve Türkiye sınırına doğru milyonluk göçünün durdurulmasında etkili oldu” dedi.

“Bu proje huzurun sağlanması sürecinin başlangıcıydı” ifadelerini kullanan Neçirvan Barzani, “Güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge oluştu. Sonrasında Kürdistan Bölgesi’nin önemli bir bölümünün korunması sağlandı. O dönemin Irak rejimi artık Kürdistan halkına karadan ve havadan saldıramadı” açıklamasında bulundu.

“Kazanımlara rağmen hatalar yapıldı”

“Kürdistan Bölgesi 30 yıllık tecrübesi sayesinde daha iyi model sunabilirdi” diyen Neçirvan Barzani, şöyle devam etti:

“Kazanımlara rağmen, hatalar da yapıldı, eksiklikler de yaşandı ancak Kürdistan Bölgesi’nin daha fazla gelişiminin önüne de az engel konulmadı. Şimdi de tek seçeneğimiz, geçmişin tecrübesinden yararlanıp birlik ve beraberliği güçlendirmektir. Uluslararası toplumun da desteğiyle, müzakere ve karşılılık anlayış temelinde federal hükümetle anlaşarak daha iyi bir geleceğe doğru adımlar atmalıyız.”

“Türkiye ve İran’a teşekkür ediyoruz”

Neçirvan Barzani kararın alınmasında etkili olan uluslararası topluma teşekkür ederek, “Kürdistan halkı da fırsat verildiği takdirde iyi ve farklı bir örnek sunabileceğini kanıtladı” değerlendirmesinde bulundu.

Neçirvan Barzani, Türkiye ve İran'a teşekkür ettiği mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Yüz binlerce Kürdistanlı göçzedeye ev sahipliği yapmalarından dolayı İran ve Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca BMGK’nın 688 sayılı kararının çıkmasında etkili olan tüm ülkelere şükranlarımız sunuyoruz.”