image

PeyamaKurd - Feyli Kürtlerin Baas rejimi tarafından katliama uğratılmasının 41’inci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Bağdat’ın Feyli Kürtlerin mağduriyetlerini gidermesi gerektiğini ifade etti.

Feyli Kürtlerin Baas rejimi tarafından katliama uğratılmasının 41’inci yıldönümü dolayısıyla Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından bir mesaj yayımlandı.

Neçirvan Barzani mesajında, “Feyli Kürtlerine yönelik jenosit zincirinin 41’inci yıldönümünde, şehit olan Feyli Kürt kardeşlerimi saygıyla anıyorum” diyerek, yüz binlerce Feyli Kürt’ünün ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını vurguladı.

"Feyli Kürtlerin maddi ve manevi mağduriyetleri giderilmeli"

Bölgede masum Feyli Kürtlerinin kimliklerinden dolayı katliama uğradığına dikkat çeken Neçirvan Barzani, mal ve mülklerine el konulduğunu belirtti.

Neçirvan Barzani, Irak Yüksek Mahkemesi’nin Feyli Kürtlere karşı işlenen katliamları “jenosit” olarak tanıma kararının adil olduğunu dile getirerek, “Bu karar, Irak hükümetine Feyli Kürtlerin maddi ve manevi olarak mağduriyetlerini giderme sorumluluğu yüklüyor” açıklasına yer verdi.

Neçirvan Barzani ayrıca Irak hükümetine sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulunarak, bunun ahlaki ve vicdani bir görev olduğunu kaydetti ve mesajının sonunda “Şehit Feyli Kürtlerinin ruhlarına selam olsun. Başı dik şehit ailelerine selam olsun” dedi.