image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Halepçe Katliamı’nın 33’üncü yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Irak hükümetine yasal ve ahlaki görevlerini yerine getirmesi için çağrı yaptı.

Neçirvan Barzani yayımladığı mesajda, “Federal Irak Hükümeti’nden, bu konudaki yasal ve ahlaki görevini yerine getirmesini, bölge sakinlerinin ve Halepçe’nin yıkılan ve zehirlenen doğanın tazmin edilmesini, pratik adımların atılmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Halepçe Katliamı’nın üzerinden 33 yılın geçtiğini hatırlatan Neçirvan Barzani, “Milletimizin uğradığı ve asla unutulmayan bu büyük ölümcül zamanı anarken, şehit ve kurbanlara rahmet ve dua okuyoruz. Her zaman olduğu gibi Kürdistan’daki taraf ve bileşenlerin birlik ve beraberliğine vurgu yapıyoruz. Şehitlerin kanına, boşa gitmeyen emeklerine ve milletimizin mücadelesine vefa gösteriyoruz ki bizden istenen de budur” dedi.

Yaptığı anma mesajında Bağdat’a da seslenen Neçirvan Barzani, “Federal Irak Hükümeti’nden, bu konudaki yasal ve ahlaki görevini yerine getirmesini, bölge sakinlerinin ve Halepçe’nin yıkılan ve zehirlenen doğanın tazmin edilmesini, pratik adımların atılmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçrivan Barzani, sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajda, Halepçe Katliamı’nda şehit olan vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdiklerini belirten bir resim paylaştı.