image

PeyamaKurd - Güney Kürdistan’da halk ayaklanmasının 29’uncu yıl dönümüne ilişkin mesaj yayımlayan Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani, “Tarihimizin büyük zaferlerinden biri olan Raperin, Kürdistan halkının özgür ve onurlu bir yaşama olan inancını, arzusunu, zulüm ve zorbalığı reddettiğinin ifadesiydi” sözlerine yer verildi. 

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Güney Kürdistan’da Mart 1991’de Baas rejimine karşı başlatılan halk ayaklanmasının (Raperin) 29’uncu yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. 

Yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi: “Mart 1991’deki görkemli ayaklanmanın 39’uncu yıldönümü vesilesiyle şehit ve kahraman Peşmergelerin ailelerini, yurt içinde ve dışındaki Kürdistan halkını en sıcak duygularımla kutluyorum.” 

“Raperin, Kürdistan halkının zulmü reddettiğinin ifadesiydi” 

“Tarihimizin büyük zaferlerinden biri olan Raperin, Kürdistan halkının özgür ve onurlu bir yaşama olan inancını, arzusunu, zulüm ve zorbalığı reddettiğinin ifadesiydi. Peşmerge ve halkın evlatlarının bedeller ödeyerek sergilediği mücadelenin ve Kürdistan’daki tüm siyasi tarafların, bileşenlerin ve halkın birliğinin bir ürünüydü. 

Kazanımları korumak da tüm tarafların, bileşenlerin, Kürdistan’daki her bir bireyin görevi ve aynı zamanda kahraman şehitlerimizin aziz ruhuna, tüm özgürlük yolu kurbanlarına vefanın bir gereğidir.    

“Raperin tüm devrimlere ilham oldu” 

Raperin’de sergilediğiniz mücadeleci ruhunuz ve cesurca karşı duruşunuz ile bağışlayıcı tavrınız, insanca yaşam kültürünün dışavurumuydu ki bu Kürdistan’da geçmişte yaşanan bütün devrimlere ilham olmuş ve adeta yol haritası haline gelmiştir. 

Mücadeleniz her zaman, inanç, gelenek, değer ve dünya görüşünüz yüce olmuş, bizden sonraki nesillere gurur kaynağı olmuştur. Raperin’le taleplerinizi dile getimeniz, Kürdistan halkının onurunun, iyi bir yaşam talebinin ve ulusal amaçlarının bastırmayla ve zorbalıkla kırılamayacağını ispat etmiştir. 

“Her birey, birlikte yaşam prensiplerine hizmet etmeli” 

Raperin Kürdistan’daki tüm tarafların, bileşenlerin birlik ve beraberliğinin, iç barışının en canlı belgesidir ki bu da halkımızı her zaman başarıya ve zafere götürmüştür. 

Bu nedenle, tüm ulusal amaçlarımıza ulaşma, değerli bir yaşamı garantileme, bizden sonraki nesillere aydınlık dolu yarınlar bırakabilmemiz için tüm taraflar, bileşenler ve Kürdistan’daki her bir birey daha fazla birlik, beraberlik ruhuna, barış ve birlikte yaşam prensiplerine hizmet etmelidir.   

Raperin’in anısı irademizi ve enerjimizi birlik ve beraberliğimizi güçlendirmemize vesile olsun.”