image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'nden yaşanan gerilime ilişkin çağrıda bulunan Neçirvan Barzani, “Hep birlikte ortak bir tutumla PKK’ye bu savaşın yararının olmadığını ve Kürdistan halkından uzak tutması gerektiğini söylemeliyiz” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani Duhok-Amerikan Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katıldı.

Törende konuşan Neçirvan Barzani, Kürdistan'daki saldırılara dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“PKK’nin kendini dayatması ve Kürdistan Bölgesi’ndeki meşru olmayan varlığına Kürdistan Bölgesi’nin çıkarları ve halkın can ve mal güvenliği için cevap vermeliyiz. PKK’ye Kürdistan halkının iradesi ve meşru kurumlarına saygı göstermesi gerektiğini söylemeliyiz."

Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi topraklarının komşu ülkelere saldırı amacıyla kullanılmasının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirterek, “(PKK'ye) Bu savaş beyhudedir ve Kürdistan Bölgesi’nden uzak tut” sözlerini kullandı.

Ayrıca Neçirvan Barzani konuşmalarında, “Kürdistan’da birliğimizi güçlendirmemiz anayasal haklarımızın korunmasının güvencesidir” açıklamasına yer verdi.