image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak’ın El-Şarqiya TV kanalına verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

Neçirvan Barzani röportajında Bağdat’ın geçmişte bazı hataları yaptığını, Iraklılar için farklılıkları çözmek ve daha iyi bir gelecek inşa etmek için geçmişten ders çıkarması gerektiğini dile getirdi.

Yaptığı röportajda çocukluğu hakkında anılarını paylaşan Neçirvan Barzani siyasi ve mücadeleci kişiliğiyle Başkan Mesud Barzani’nin hayatında kendisine en çok ilham veren kişi olduğunu dile getirdi.

“Irak ile sorunları diyalog masasında çözüme kavuşturmalıyız”

Bağdat ile Erbil arasındaki sorunların çözümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Neçirvan Barzani, Irak’ın tek bir aile olduğunu ve aile üyelerinin tüm sorunlarını çözmek için diyalog masasına oturması gerektiğini vurguladı.

Neçirvan Barzani konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bağdat ve Erbil’in birbirini tamamladığı gibi vatandaşlık kavramları da birbirini tamamlamalı ve gerçek bir ortaklık üzerine kurulmalı. Irak halkı daha iyi bir yaşamı hak ediyor. Bunun için tüm unsurlar ve politikacılar birlikte hareket etmeli.

Herkes kendi hatasının ne olduğunu oturup düşünmeli. Bağdat’a yaptığım ziyarette ‘hepimizin hata yaptığını ve bu hataları düzeltmek için birlikte oturup daha iyi bir geleceği nasıl inşa edebiliriz’ diye düşünmek zorundayız demiştim.”

“Yeni Irak jenerasyonu eski sloganları terk etti”

Neçirvan Barzani, Irak’ın değişim yolunda ilerleyeceğini belirterek, yeni jenerasyonun eski sloganları terk edeceğini ve mevcut durumu değiştirmek için çalışacağını sözlerine ekledi.

Kürdistan Bölgesi’nin yaklaşık 2 milyon Iraklı ve Suriyeliye ev sahipliği yaptığını belirten Barzani, yerinden edilmişlerin bir kısmının evlerine döndüğü bilgisini de paylaştı.