image

PeyamaKurd - Ezidi Kürtlerin 2014’te yaşadığı katliamın ardından yaralarını sarmaya çalıştığını dile getiren BM İyi Niyet Elçisi Nadia Murad, bu konuda Irak ve Kürdistan Bölgesi hükumetlerinin Şengal halkına daha fazla destek vermesi gerektiğini belirtti.

Terör örgütü IŞİD’in Ağustos 2014 yılında Şengal’in Koço Köyünde katledip toplu mezarlara gömdüğü 104 Ezidi Kürt için bugün Şengal’de bir tören düzenlendi.

BM İyi Niyet Elçisi Ezidi Kürt aktivist Nadia Murad, Şengal’de yaşayan Ezidi Kürtlerin 2014’te “komşularının da” eliyle büyük bir katliamadan geçtiğini ifade etti.

Nadia Murad, Koço köyünde katledilenlerin de diğer Ezidi Kürtler gibi inançları nedeniyle hedef alındığını vurgulayarak, bu ağır trajedinin ardından Ezidi Kürtlerin kendi yaralarını sarmaya çalıştığını kaydetti.

Ayrıca Ezidi Kürd aktivist, Şengal ve Koço köyünün bugün yaşadığı sorunların sadece “siyasi” olmadığını belirterek, “Şengal halkının sorunu onur sorunudur. Hala katliam kurbanlarının aileleri tazmin edilmedi” ifadesini kullandı.