image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, cumhurbaşkanlığı adaylığı ve siyasi süreç hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Bugün Bafil Talabani Başkan Barzani’yi ziyaret edecek” diyen Mirani, Irak Cumhurbaşkanlığı’na başka bir ismi aday gösterebileceklerini söyledi.

VOA’ya açıklamalarda bulunan Mirani, bu adayın büyük olasılıkla Fuad Hüseyin olacağını kaydederek ifadelerini şu şekilde sürdürdü:

“Tabi bunu örnek olarak söylüyorum. Bu, Bafil Bey (Talabani) ile Başkan Barzani’nin görüşmesinde netleşecek. Olumlu bir görüşme olmasını, daha sonra iki partinin politbürolarının toplantı yapmasını umut ediyoruz.  KYB’li arkadaşlarla ister cumhurbaşkanının tazmini isterse de ortak bir aday üzerinde anlaşma sağlansın, bu Kürtler, Kürdistan ve iki partinin çıkarları doğrultusunda olacaktır. Önümüzdeki 72 saat içinde her şey netleşecek.”

“İnşallah, KDP’li veya KYB’li bir aday üzerinde uzlaşarak seçime gireriz”

Mirani açıklamasının devamında seçilecek adaya ilişkin önemli yorumlarda bulundu.

KDP’li yetkili ifadelerini şu sözlerle sürdürdü:

“İki partiden de olmayan bir aday üzerinde anlaşma sağlanması olası görünüyor. Ancak kesin bir şey söylemiyorum. Bu iki tarafın da çıkarına olabilir fakat defalardır cumhurbaşkanlığı KYB’ye veriliyor. Bu sefer de KDP’nin olsun, KYB’li arkadaşlar başka makamlar alsın. Kısacası bu birkaç seçenekten başka bir seçeneğimiz yok. Ya maalesef gidip Kürt olmayan birini seçeceğiz ya da bizim için iyi olmayan birine oy vereceğiz. Ya da KDP’li veya KYB’li bir aday üzerinde uzlaşarak tek adayla seçime gireceğiz ki inşallah bu olur.”

“Cumhurbaşkanlığı makamının, bir Kürt’ün cumhurbaşkanı olmasından ziyade bir faydası olmadı” diyen Fazıl Mirani, “İkincisi de, rahmetli Mam Celal (Talabani) kendi yetkisini kullanarak Kürdistan için birileriyle ilişki kuruyordu. Gerek bütçe gerekse diğer konularda ancak ondan sonra bu makamın hiçbir faydası olmadı. Mam Celal’den sonra, ister KDP’den isterse KYB’den olsun, kimsenin onun kadar yapabileceğini sanmıyorum” diye konuştu.

“Berhem Salih’in attığı bazı adımlar Kürtlere zarar verdi!”

Irak’ın mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in KDP tarafından veto edilmesi olayı hakkında da konuşan Mirani, “Bize göre Berhem Bey, atmaması gereken bazı adımlar attı ve bunlar Kürtlere zarar verdi. Kürtler için hiçbir şey yapmadı. Benim gördüğüm, Berhem Bey cumhurbaşkanlığı süresince sahip olduğu kabiliyeti Kürtler için kullanmadı. Kendisi için kullandı diyebiliriz. Bu konuda daha fazla bir şey söylemek istemiyorum, takdiri KYB’li arkadaşlara bırakıyorum” dedi.