image

PeyamaKurd - Duhok'taki programda konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, “PKK, bizim hiçbir ulusal davamız yoktur diyor. Peki niçin dağlardasınız” ifadesini kullandı.

KDP Polistbüro Sekreteri Fazıl Mirani, KDP’nin Irak seçimleri kampanyası çerçevesinde Duhok’ta düzenlediği programda, PKK’nin Türkiye topraklarında faaliyet yürütmeyip Kürdistan Bölgesi’nde eylemlerde bulunmasına vurgu yaptı.

PKK’nin geçmişte Kürdistan’ın 4 parçasını özgürleştireceğini söylediğini dile getiren Fazıl Mirani, sonrasında idari ve ulusal hakları istediğini ve liderlerinin tutuklanmasının ardından demokratik yönetim talebinde bulunmaya başladığını ifade etti.

"PKK, hiçbir ulusal davamız yoktur diyor, niçin dağlardasınız"

Kendi bölgelerinde savaşmayanların kendi halkalarını koruyamayacaklarını kaydeden Mirani şu ifadelere yer verdi:

“PKK, bizim hiçbir ulusal davamız yoktur diyor. Peki niçin dağlardasınız? Türkiye’de olan demokrasi, Suriye, Irak ve İran’da yok. Demokratik yöntemlerle çalışmalarınızı sürdürün."

Mirani, 2 ay önce Türkiye hükümetinin HDP’ye 100 milyon dolar ödediğini bildirerek, Türkiye’nin yasalara göre o partiye bu parayı vermeye mecbur olduğunu ve bu durumun Irak, Suriye ve İran’da olmadığını vurguladı.

Ayrıca açıklamasında, PKK’nin Kürdistan Bölgesi tecrübesini çökertmek için buraya geldiğini vurgulayan Mirani, “Onlar Kürtlerin hiçbir şeye sahip olmaması için kuruldular. Eğer böyle değilse Şengal, Kelar, Xaneqin ve Süleymaniye sınır hattında değil” değerlendirmesinde bulundu.