image

PeyamaKurd- Amerika’nın Sesi’ne konuşan Kürdistan Sosyalist Demokrat (PSDK) Genel Sekreteri Mihemed Hacî Mehmûd, Kürdistan Bölgesi için bir danışma kurulunun kurulmasını ve bütün partilerin Mesud Barzani'yi “Başkan” olarak tayin etmeleri gerektiğini belirtti.

Böylesi bir kurulun oluşması halinde parlamentoda olan fakat hükümette yer almayan siyasi partilerin siyasi görüşlerinin de Kürdistan Bölgesi'yle alakalı alınacak kararlarda etkili olacağını belirleyen Mehmûd, bunun bu siyasi partilerin temsiliyeti açısından da önemli olacağını ifade etti.

YNK de Olumlu Bakıyor

Mihemed Hacî Mehmûd Kürdistan Yurtseverler Birliği de (YNK) dahil hiç bir partinin böylesi bir siyasi danışma kurulunun oluşmasına karşı çıkmayacağını, görüştüğü bazı üst düzey YNK'li yöneticilerin böylesi bir oluşuma gerek duyulduğunu ve hatta isminin ' Danışmanlar Kurulu' olması önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Mihemed Hacî Mehmûd ' Danışma Kurulu' Başkanlığı için, bütün partilerin Mesud Barzani'ye öneri sunarak bu kurulun başkanlığını yapması konusunda adım atmaları gerektiğini, çünkü Mesud Barzani'nin çok tanınan, tecrübeli ve bu görev için en uygun kişi olduğuna vurgu yaptı.

Mihemed Hacî Mehmûd, Mesud Barzani'nin Kürdistan Bölgesi bünyesinde her ne kadar resmi bir görevinin olmamasına rağmen dışarıdan gelen yabancı heyetlerin kendisini ziyaret etmeden ve görüşlerini almadan ülkelerine dönmediğinin altını çizdi.

Açıklamasının sonunda Mihemed Hacî Mehmûd her ne kadar Mesud Barzani'nin böylesi bir göreve, yetkiye ihtiyacının olmadığını, fakat Kürdistan Bölgesinin Mesud Barzani'nin bu etki ve tecrübelerine ihtiyacının olduğunu vurguladı.