image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani, başkent Erbil’de Uluslararası İngiliz Üniversitesi’nin temel atma törenini gerçekleştirdi.

Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta bir ilk olma özelliği taşıyan Uluslararası İngiliz Üniversitesi’nin temel atma töreninde konuşma yapan Mesrur Barzani, “Kürdistan Bölgesi’nde öğrenim düzeyinin günden günde artmasını görmekten mutluluk duyuyorum. Bu tür bilim merkezlerinin kurulması, şüphesiz bilinç düzeyinin artmasına katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

Merkezi Londra’da bulunan üniversitenin bir kolu olacağını kaydeden  Başbakan, “Kürdistan Bölgesi’nde öğrenim ve bilim alanında daha fazla hizmet sunulmasını umuyorum. Şüphesiz bu tür bilimsel kuruluşlar bilinç, bilim ve akademik düzeyin de yükselmesini sağlayacaktır. Bu projede katkısı bulunan kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

Kürdistan’daki her üniversitenin kendi alanında uzmanlık ve imkanlarıyla toplumda olumlu etkisinin olduğunu kaydeden Başbakan, kurulacak yeni üniversitenin de bu alanda iz bırakacağını belirtti.

Hükümet olarak bilimsel çalışmalara öncelik verdiklerini belirten Mesrur Barzani, eğitim öğretim sektöründe aralıksız bir şekilde ihtiyaçları karşılamaya devam edeceklerini kaydetti.

Konuşmasında Bağdat’la olan görüşmeleride ele alan Başbakan, “Sorun yaşanan ya da uygun bir çözüm bulunmayan konularla ilgili heyetlerimiz sürekli olarak Bağdat’a ziyaretlerde bulunuyor. Umarım iki taraf, çözüme ulaşana kadar heyetler arası görüşmelerini sürdürürler. Hangi alanda olursa olsun bir sorunun çözümünün Kürdistan Bölgesi’ne yansıması olumlu şekilde olmaktadır. Bu yüzden durmayacağız, umudumuz da yüksek. Allah’ın izni ve sizlerin de desteğiyle hiçbir anayasal hakkımızdan taviz vermeden halkımızın hak ve ihtiyaçlarını temin edeceğiz” ifadelerine yer verdi.