image

Mele Bextiyar, "16 Ekim konusu kongrede gündeme gelecek. Bizler Parlamento bünyesindeki araştırma komisyonu ve Kürdistan mahkemesinde, herhangi bir hata kanıtlanırsa elbette biz o arkadaşlarımızın cezalandırılması taraftarı olacağız".  

PeyamaKurd- YNK Politbüro üyesi Mela Bextiyar yaptığı açıklamada, Aras Cengi YNK Politbürosu tarafından görevlendirilmediğini, örgüt olarak kendisinin yaptığı işlerin sorumluluğunu üslenmeyeceğini açıkladı.

Mela Bextiyar, yaptığı konuşmada, Kürdistan Yurtseverler Birliği içerisinde yer alan ve 16 Ekim ihanetini gerçekleştiren bir gruptan söz ederek, "Kerkük'ün güvenlik ve askeri yetkilerini ellerine alanlar, 16 Ekimde yanlış yaptılar, hata yapanlar YNK’li idiler" dedi.

Mela Bextiyar'e göre, Bağdat yetkilileri sözü edilen YNK'lilere, sabaha kadar bir anlaşmaya varmazsanız Kerkük'e saldıracaklarına söylemişler.

Devamında, "Kanaatimce, bu arkadaşlar olaylardan önce bir bildiri yayınlayarak Irak Hükümeti ve Haşdi Şabiyle olan görüşmelerinden çekildiklerini ve Irak'ın söylediklerini açıklasalardı, bunlar yaşanmazdı" dedi.       

16 Ekimde yanlış yapan grub olarak adlandırdığı, 16 Ekim ihanetçi grubun cezalandırılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mele Bextiyar, şöyle devam etti:

"16 Ekim konusu kongrede gündeme gelecek. Bizler Parlamento bünyesindeki araştırma komisyonu ve Kürdistan mahkemesinde, herhangi bir hata kanıtlanırsa elbette biz o arkadaşlarımızın cezalandırılması taraftarı olacağız".