image

PeyamaKurd- Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Mele Bextiyar, Irak’taki Şii iktidarın Kerkük işgalinden önce 140. maddeyi uygulamayacağını ilan ettiğini, ardından ise İran eliyle Kerkük’e girdiklerini söyledi.

Kurdistan24 Seçim Araştırma Merkezi’nin başkent Erbil'de düzenlediği panelde konuşan Mele Bextiyar önemli açıklamalarda bulundu.

Kürdistan’ın işgal altında olduğunu ve bu meselenin demokrasi ile çözüme kavuşturulabileceğini ifade eten Bextiyar şöyle konuştu:

“Biz, işgal edilmiş ve parçalanmış bir ülke ve ulusuz. Bu durumdan kaynaklı sorunun çözümü ancak demokratik bir sistem ile mümkün olabilir. En önemli soru şu; Acaba Irak demokratik bir ülke olabilir mi? Olabilirse, sorunun çözümü kolaylaşır ancak olamazsa biz, güç dengesizliği yüzünden Irak’ta kalmış oluruz.

Şiiler iktidarı ele geçirince Irak’ta yönetim biçiminde değişiklikler yaşandı. Irak, çoğunluğun hükümranlığı ile yönetilir bir duruma geldi. Bu şekil bir yönetim endişe vericidir. Bunda ısrar, karşı tepkilerin büyümesine zemin hazırlar.”

Tartışmalı bölgeler diye tabir edilen Kürdistan idaresinde olmayan Kürdistan topraklarındaki kentlerin hangi idareye bağlanacağının referandum ile belirlenmesini öngören Irak Anayasası’nın 140 maddesinin işletilmemesinini biliniçli bir şekilde yapılmış bir siyaset olduğunu ifade eden Mele Bextiyar, "Bundan 2 yıl önce Irak Cumhurbaşkanlığı’da, Parlamentodaki siyasi parti grup başkanları ile gerçekleşen toplantıda Parlamento Başkanı İbrahim Ceferi, çok açık bir şekilde 140. maddenin bittiğini ve uygulanmayacağını söyledi. Kürt temsilciler olarak ben, Hoşyar Zebari ve Şoriş Haci, buna tepki gösterdik. Irak’ta Sünniler önemsenmiyor ve Şiiler İran’ın desteğiyle Kerkük’e girdi. Kerkük’ü işgal ettiler.” diye konuştu.