image

PeyamaKurd - Belarus – Polonya sınırında mahsur kalan 430 göçmenin bu akşam Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’e döneceği kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre, bugün saat 18.30’da Minsk’ten Erbil’e gelecek uçakta 430 göçmen olacak. Kürt göçmenlerin Erbil’e inmesinin ardından uçak Iraklı göçmenleri Bağdat’a götürecek.

Bölgede yaşanan göçmen krizinin ardından Irak Dışişleri Bakanlığı’yla birlikte ortak bir kriz masası kuran Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dış İlişkiler Ofisi, Belarus’un başkenti Minsk’ten gelecek bir uçağın ayarlanması ve Kürdistan Bölgesi ile Irak’a dönmek isteyenlerin isim yazdırmalarının sağlanması önerisinde bulunmuştu.

Komisyon ayrıca, Belarus’a kaçak yollarla giden ya da vize süresi sona eren göçmenlerin sorun yaşamaması için çalışma başlattı ve göçmenlerin herhangi bir ceza ödememesi kararlaştırıldı. Havalimanında yapılacak PCR testi için de göçmenlerden ücret alınmayacak.

Yapılan duyurunun ardından 460 göçmenin geri dönmek için ismini yazdırdığı kaydedildi. Bugün saat 18.30’da Minsk’ten Erbil’e gelecek uçakta 430 göçmen olacak. Kürt göçmenlerin Erbil’e inmesinin ardından uçak Iraklı göçmenleri Bağdat’a götürecek.