image

PeyamaKurd - Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Kürdistan Bölgesi ziyaretinin ardından, “Size destek olmak için buradayız. Bu, burada son bulacak bir şey değildir, bunu sürdürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Novak, Macaristan ile Kürdistan bayrağı arasındaki benzerliğe dikkat çekerek, “Macaristan bayrağını tanıdığınızı düşünüyorum, sizin bayrağınız gibi kırmızı, beyaz ve yeşil. Fakat güneşi yok. Bugün güneşimizi Macaristan'da bıraktık. Ama bildiğiniz gibi birçok şehirde Macaristan bayrağına rastlayabilirsiniz. Macaristan bayrağının burada dalgalanmasından gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Novak, “Nüfusumuz çok olmamakla birlikte, çok zengin bir ülke de değiliz ancak yardımcı olmak istiyoruz. Kimin yardıma ihtiyacı varsa hazırız” diyen Novak, “Macaristan olarak konuşmaktan ziyade faaliyetimiz olsun istiyoruz. Bu da Macaristan’ın faaliyet sahibi bir ülke olduğunu gösteriyor. Size destek olmak için buradayız. Bu, burada son bulacak bir şey değildir, bunu sürdürmek istiyoruz” dedi.

İlişkilerimiz üç temel yasaya dayanıyor

Ülkesinin diğer ülkelerle olan ilişkileri hakkında ise Novak, “İlişkilerimiz üç temel yasaya dayanıyor. Karşımızdakine saygı duyuyoruz, yani diğer ulusların egemenlik hakkına saygı gösteriyoruz. İkincisi demokratik çözüm ve egemenliğe destek veriyoruz. Terör ve saldırıları da kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankawa’da Meltho Uluslararası Okulu’nun açılması hakkında ise Novak şunları ifade etti:

“Ne yazık ki birçok ülkede binlerce Hristiyan baskılara maruz kalıyor, bundan söz etmek gerekiyor. Yarım milyon insanın kendi evlerine dönüşü için çalıştık ve 50’den fazla ülkede hizmet sunduk. Macaristan’ın yardım programlarını duyurduğumuzda, doğrudan yardımları ihtiyaç sahibi toplumlara yapmaya karar verdik. Bu ülkelerin liderlerine, nasıl daha fazla yardım yapabileceğimizi sorduk. Onlar da bir okul açmamız önerisinde bulundu. Bir mezarlık ve kreş inşa ettik. Macaristan bu faaliyetlerini sürdürecek. İnsanları zorla yerlerine gönderemeyiz, ihtiyaç duydukları yardımı yapmalıyız. Avrupa ve Macaristan üzerinde de birçok tehlike var ancak devam etmek zorundayız.”

“Toplumunuzu ve ülkenizi güçlendirmek ve kurtarmak istiyoruz” diyen Novak, “Ancak kurtuluş yetmez. Kürdistan Bölgesi olarak sizi ileriye götürmek, aydınlık bir geleceğiniz olsun istiyoruz. Bu okulu açmamız, aydınlık bir geleceğimizin olmasını istediğimiz anlamına geliyor” ifadelerine yer verdi.

Katalin Novak, Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı iki günlük ziyaretle ilgili, “Buraya sadece kahraman savaşçılarımız için gelmedik. Sizleri görmek ve burada yatırım yapmak istedik. Bölge Başkanı ve Başbakan’la görüştük, etraflıca konuştuk. Dün Telsqof ve Elquş’a gittik. Oraya güvenli bir şekilde gidebilmek benim için gurur vericiydi” dedi.

Mesrur Barzani’ye teşekkür eden Novak, “Macaristan’ın burada yatırım yaptığını görmek beni mutlu etti. Yalnız değilsiniz” ifadelerine yer verdi.