image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Macaristan ziyareti sırasında Budapeşte Belediye hizmet binasına Kürdistan bayrağı astıran Budapeşte Belediye Başkanı Gergely Karacsony, Erdoğan’ı "diktatör" olarak tanımlayarak kenti ziyaretini protesto ettiğini söyledi.

Macaristan ve Türkiye arasında düzenlenen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı kapsamında perşembe günü Budapeşte'ye resmi ziyarette bulunan Erdoğan, kentte protestolarla karşılandı.

İktidardaki şovenist-ırkçı Victor Urban’ın partisine karşı Macaristan muhalefetinin ortak adayı olarak Budapeşte belediye başkanlığına seçilen Gergely Karacsony, sosyal medya hesabından Erdoğan'ı protesto edenlerden biri olduğunu açıkladı.

Budapeşte Belediye Başkanı: Kürtlerin Yanında Durmam Gerekli

Karacsony paylaşımında, "Bir diktatör Budapeşte'ye geldiğinde bir belediye başkanı olarak ben bile protesto ederim. Çalışma odamın penceresine Kürt bayrağı yerleştirmem tesadüf değil. Barış yanlısı bir belediye başkanı olarak Kürtlerin yanında durmam gerektiğini hissettim. Macaristan hükümetinin bu şekilde hissetmemesi ve Erdoğan'ın ziyareti yüzünden kentin yarısını felç etmesi üzücü" ifadelerini kullandı.

Savaş suçlularıyla yakınlaşmayı meşrulaştıracak hiçbir diplomatik amaç olamayacağını söyleyen Karacsony, sözlerine şu şekilde devam etti: "İki bağnaz liderin Carmelite Manastırı'nın ünlü balkonundaki fotoğrafını gördüğünüzde bunu düşünün."

Erdoğan'ın Macaristan Gezisi ve Protestolar

Erdoğan ve Orban’ın görüşmesi öncesi binlerce kişi Oktogon Meydanı’nda bir araya gelerek Türkiye’nin Kuzey Suriye harekatını protesto etti. Kortej halinde yürüyen göstericiler, harekat sırasında katledilen sivillerin fotoğraflarını taşıdı. 
Protesto gösterisinde TSK ile birlikte harekata katılan ÖSO paralı milisleri tarafından katledilen Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in fotoğrafları da taşındı. 
Xelef’in fotoğrafının bulunduğu ve üzerinde, “Barış için mücadele ediyordu, ona işkence ederek öldürdünüz” yazısı bulunan pankart taşındı.

Kimi Macarlar da Erdoğan aleyhine slogan attı.