image

PeyamaKurd - Kürdistan vatandaşı Süleymaniyeli ve Erbilli 2 Kürt dağcı, Kırgızistan ile Tacikistan sınırı arasındaki Pamir Dağları’nın yükseklerinden biri olan İbni Sina Zirvesi olarak da bilinen “Lenin Zirvesi’ne” Kürdistan bayrağını dalgalandırdı.

Zirveye çıkan Kürt dağcılar Hawjin Muhammed ve Ari Osman, Kırgızistan ile Tacikistan sınırlarının arasındaki Pamir Dağları’nın 7 bin 134 metrelik Lenin Zirvesi’ne tırmanarak, Kürdistan bayrağını dalgalandırmayı başardılar.

Açıklamada bulunan Ari Osman elde ettikleri başarıya ilişkin, “Güney Kürdistan’daki Kürtler olarak ilk kez Lenin Zirvesi’ne ulaşmayı başardık. Zirveye tırmanmak oldukça zor ve tehlikeliydi çünkü yüksek kar yağışı ve oksijen sıkıntısı yaşanıyordu” ifadesini kullandı.

Kürt dağcı Ari Osman, Kürdistan bayrağını gururla zirveye taşıdıklarını dile getirerek, özellikle geceleri hava sıcaklığının eksi 26’ya kadar düştüğünü belirtti.

1871 yılında tespit edilen zirvenin asıl adı Kaufmann Zirvesi’dir. 1982 yılında zirvenin adı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin ilk lideri olan Vladimir Lenin’in adı verilerek, Lenin Zirvesi olarak değiştirildi. 2006’da ise Tacikistan tarafından zirvenin adı değiştirilerek İbni Sina Zirvesi konuldu. Kırkızistan’da zirvenin resmi adı halen Lenin Zirvesi olarak kullanılıyor. 2017’de yılında da Kırkızistan Başkanı zirvenin adının tarihi bir savaşçı olan Manas olarak değiştirilmesini talep etmişti.