image

PeyamaKurd - Batı Kürdistan (Rojava) yetkililerinin Suriye rejimiyle temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanlık Konseyi üyesi Ferid Eseserd yaptığı açıklamada, “Suriye Kürtlerinin ABD’ye güveni kalmadığı için yüzlerini Şam’a çevirdiler” ifadesini kullandı.

KYB Başkanlık Konseyi üyesi Ferid Eseserd, İran Devrim Muhafızları’na (Pasdaran) yakınlığıyla bilinen Tasnim haber ajansına yaptığı konuşmada, Rojava yetkililerinin Suriye rejimiyle gerçekleştirdikleri görüşmelerle ilgili açıklamalara yer verdi.

“Suriye’de Kürtlerin hakları verilmelidir”

Ferid Eseserd, Kürtlerin Efrin ve Menbiç’te yardım taleplerinin karşılanmamasıyla ABD’ye olan güveninin tamamen yok olduğunu belirterek, tüm bu nedenlerden dolayı Kürtlerin Suriye rejimiyle yeniden diyalog ve müzakereleri başlatma ihtiyacını hissettiğini dile getirdi.

Eseserd, Suriye’nin Kürtlere özerklik verip vermeyeceği ile ilgili konuya açıklık getirerek, “Suriye’de genel bir barışa ihtiyaç var. Yeni kurulacak yönetime Suriye’deki tüm halklar katılmalı ve tüm halkların hakları verilmeli. Kürtler de Suriye halklarından biri ve hakları verilmelidir. Zaman, Şam yönetiminin bunu kabul edip etmeyeceğini gösterecek” şeklinde konuştu.