image

PeyamaKurd - Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbürosu, 24 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda alınan kararlara ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, Lahur Şeyh Cengi Talabani’nin 72 saat içerisinde Kürdistan Bölgesi’ni terk etmesi ve tüm resmi olmayan silahlı güçlerin 24 saat içerisinde dağıtılması çağrısı yapıldı.

Karara göre, Lahur Şeyh Cengi’nin 72 saat içerisinde Kürdistan Bölgesi’ni terk etmesi ve 10 Ekim 2021 tarihinde yapılacak olan Irak erken genel seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasından sonra geri dönmesi planlanıyor.

KYB Politbürosu ayrıca, Şeyh Cengi’nin Kürdistan’dan ayrılmadan önce KYB ile Goran Hareketi arasında Irak seçimleri için kurulan Kürdistan İttifakı’na desteğini kamuoyuna beyan etmesine karar verdi.

Lahur Cengi bu kararı tanımadı!

Öte yandan Lahur Şeyh Cengi’nin verilen kararı tanımadığı kaydedildi.

Lahur Şeyh Cengi adına yapılan yazılı açıklamada, bazı parti yöneticilerinin Dabaşan’da toplandığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Güya KYB eşbaşkanları arasında bir ittifak olduğu ve sayın Eşbaşkan Lahur Şeyh Cengi’nin bir süreliğine yurt dışına gitmeyi kabul ettiği belirtilmiştir. Ancak sayın Şeyh Cengi, ne gerekçe ile olursa olsun, toplantıya davet edilen tüm parti Başkanlık Divanı üyelerini temin eder ki ne böyle bir anlaşmadan haberi vardır, ne de böyle bir anlaşma yapar.”

Açıklamada, Şeyh Cengi’nin alınacak tüm kararların partinin en üst düzey organı olan Başkanlık Divanı tarafından alınması konusunda ısrarcı olduğu kaydedildi.