image

PeyamaKurd - Tedavisinin ardından dün Almanya’dan Süleymaniye’ye gelen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Yüksek Siyasi Konsey Üyesi Mela Bextiyar, bugün düzenlediği basın toplantısında ‘zehirlenme’ olayına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bextiyar Süleymaniye’de düzenlediği basın toplantısında, “O taraf, bu taraf demeden Kürdistan Yurtseverler Birliği içerisinde  zehirlendim diyorum. 8 Temmuz’dan 2-3 ay önce bana karşı bu suç işlendi” dedi. Bextiyar kendisine gelen bilgilere göre Zanyari (KYB'ye bağlı istihbarat) Kurumu tarafından zehirlendiğini kaydetti.

Zehirlenmesinden önce KYB içerisinden bir kaynağın kendisine, “Mela Bextiyar kendine dikkat et” uyarısında bulunduğunu kaydeden Bextiyar, bir hafta sonra tekrar aynı uyarının kendisine geldiğini ve zehirlenen diğer KYB’li yetkili Westa Hasan’a da aynı uyarının yapıldığını belirtti.

KYB’nin başına gelenler zehirlenmekten daha tehlikeli!

Celal Talabani’den kurucu son lidere kadar YNK liderleriyle dost olduğunu ve hiçbir arkadaşından bu şekilde bir suç işleyeceğine dair şüphelenmediğini dile getiren Bextiyar, buna rağmen yeni seçilen yönetime şans tanınması gerektiği inancında olduğunu belirterek, “Sadece bana karşı yapılan değil, YNK’nin başına gelenler zehirlemekten daha tehlikelidir. Tehlike, 4’üncü kongrenin ardından YNK’nin güven kaybetmesidir. Seçimlerde 600 bine yakın oy kaybedildi” ifadelerini kullandı.

Zehirlenmesinin ardından birkaç yakınına durumunu söyleyip Ürdün’ün başkenti Amman’a gittiğini ve hastanenin, zehirlendiğini tespit ettiğine dair sonuçları YNK Eş Başkanı Bafil Talabani ve istihbarat kurumu Zanyari’ye gönderdiğini kaydetti.

Bextiyar, suçu işleyen kişinin suçunu itiraf etmesi durumunda kendisini affedeceğini ifade etti. Bextiyar, daha önce kendisini öldürme teşebbüsünde bulunan çok kişiyi affettiğini dile getirdi.