image

PeyamaKurd - Kürdistan Yurtseverler Birliği(KYB) Politbüro  Yönetim Kurulu üyesi Şehnaz Îbrahîm Ehmed, KYB Başkanı Bafil Talabani’nin zehirlenmesine ilişkin ortaya atılan iddialar hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

Şehnaz Îbrahîm Ehmed, Bafil Talabani’nin Lahur Şêx Cengî tarafından zehirlendiğine dair ellerinde belge olduğunu söyledi.

Ehmed, Amerika’nın Sesi(VOA) Kürtçe servisine yaptığı açıklamada, KYB içerisinde cereyan edenlerin partinin iç sorunu olduğunu belirterek Türkiye-İran veya diğer partilerin yönlendirmesi olduğuna dair iddiaları reddetti.

Şehnaz Îbrahîm Ehmed şu ifadeleri kullandı:

“Herhangi bir tarafın veya müdahalesi olduğuna dair iddialar asılsız. Bu bir parti içi sorundur.  Bahsedilen ülkelerin kendi iç sorunları çok fazla ve KYB’den bir sorumlunun veya herhangi bir yönetim üyesinin görevden alınmasını talep etmezler. Neden bazıları KYB içerisindeki bu değişikliği bazı devletlere veya bölgedeki gelişmelere bağladıklarını bilmiyorum. Bu asılsız ve yalan bir iddiadır.”

Bafil Talabani’nin Lahur Şêx Cengî tarafından zehirlendiğine dair ellerinde belge olduğunu kaydeden Şehnaz Îbrahîm Ehmed, “Evet bu konuda elimizde somut belgeler var. Bu suçlamalar için yasal yollara başvurulacak” şeklinde konuştu.

Şehnaz Îbrahîm Ehmed sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bafil Talabani’nin zehirlendiğini inkar edemeyiz. Evet zehirlenmiştir. Bu çok yakışıksız bir davranıştı. Hiç kimse durduk yere 21’inci yüzyılda bu şekilde kardeşim dediği, eş başkanlık  görevi yapan amcası oğlunu bu şekilde görevden almaz.”