image

PeyamaKurd - Siyasi temaslarda bulunmak üzere Mardin’ gelen Kuzey Avrupa ülkelerinin Türkiye Büyükelçileri, Kürt Siyasetçi Ahmet Türk ile görüştü. Görüşmede Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi durumun ve Kürt halkının karşı karşıya olduğu sorunların konuşulduğu belirtildi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne ziyaret düzenleyen İskandinav ülkeleri Ankara Büyükelçileri Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Ahmet Türk'ü ziyaret edip bir süre görüştü.

Ziyaret edenler arasından İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund, Danimarka Büyükelçisi Svend Olling, Finlandiya Büyükelçisi Paivi Kairamo, Norveç Büyükelçisi Vegard Ellefsen ve Hollanda Büyükelçisi Anders Holmen Gulbrandsen’in de aralarında bulunduğu heyet Ahmet Türk tarafından karşılandı.

Ortadoğu’daki gelişmeler ve 24 Haziran baskın seçimlerine dair fikirlerini görüşmede dillendirdiğini ifade eden Türk, “Kürt halkının karşı karşıya kaldığı sorunları tartıştık. Demokratik bir gelecek için neler yapabiliriz hakkında düşüncelerimizi belirttim. Daha güzel günlere kavuşacağımızı umuyorum. Türkiye seçimlere gittiği zaman demokratik tüm koşulları yaratmak bizim için önemlidir. İç dinamiklerimiz ile bunu çözmemiz gerekir. Türkiye’deki seçimleri bütün dünya merak ediyor. Tabi ki de bu seçimlerde gözlemci heyetlerinde yer almasında yarar var” ifadesine yer verdi

MA’da yer alan habere göre görüşme sonrası açıklama yapan İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund, Ahmet Türk’e misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.