image

PeyamaKurd - Mahmur’un Azikend köyünde, terör örgütü IŞİD hücreleri tarafından yapıldığına inanılan tarım arazilerinin ateşe verildiği bildirildi. 

Çıkan yangın ile ilgili Kürdistan basınına konuşan Kürt köyü Azikend’den bir kaynak, tarım arazilerinin ateşe verildiğini ve Iraklı emniyet güçlerinin IŞİD tehlikesi gerekçesiyle çıkan yangına müdahale etmediklerini ifade etti. 

Yangın yayılırken, Iraklı yetkililerce itfaiye ekiplerinin köye gönderilmediği ve Mahmur’un en büyük camisinde vatandaşların yangına müdahale etmeleri için çağrıda bulunulmasının ardından yaklaşık 100 vatandaşın yangına müdahale için bölgeye gittiği belirtildi. 

Terör örgütü IŞİD çeteleri tarafından Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde Kürt çiftçilerin ekinleri ateşe veriliyor. 

Bir önceki saldırıda IŞİD çeteleri, iki çiftçiyi katletmiş, ekinlerin ve traktörlerini ateşe vermişti. 

Öte yandan Kürt çiftçiler, henüz hasat zamanı gelmediği halde, yaşananlar nedeniyle erkenden hasada başladıklarını belirtiyor. Irak Milli Savunma’nın verilerine göre 21 Nisan ile 14 Mayıs arasında 88 ekin yakma vakası yaşandı. 863 bin ekili tarım alanında çıkan yangınlarda sadece 22 bin 489 dönüm kurtarılabildi.