image

PeyamaKurd- Gelecek yıl Nisan ayında yapılması planlanan Irak İl Genel Meclisi seçimleri, Irak hükümeti tarafından gerekçe gösterilmeksizin belirsiz bir tarihe ertelendi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında gelecek yıl Nisan ayında yapılması planlanan yerel seçimlerin iptal edilerek ertelendiği açıklandı.

Irak’taki vilayetlerin meclis üyelerinin seçildiği İl Genel Meclisi seçimlerinin ertelenmesi sebebine dair ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Irak hükümeti tarafından seçimlerin iptal edilmesi kararının verilmesi zamanlaması açısından son derece ilginç.

Kürdistani bölgeler içinde yer alan Ninowa, Kerkük, Diyala ve Selahadin kentlerinden zorunlu göç etmiş Kürtlerin bu şehirlerde düzenlenecek olan seçimlerde seçme-seçilme haklarının gasp edilmesine neden olan seçim yasasındaki bazı maddelerin değiştirilmesi talebiyle Irak Federal Mahkemesi'ne başvuran Kürdistan hükümetinin itirazı kabul edilmişti. 

Federal Mahkemenin kabul ettiği karar ile Kürdistani bölgelerden çıkmak zorunda kalan Kürtlerin oy vermelerinin önündeki engel kaldırılmış oldu.