image

PeyamaKurd-Fransız yazar ve filozof Bernard Henri Luvy, IŞİD’e karşı mücadelede kahramanlık örneği sergileyen peşmergelerin anısına New York’ta “Peşmerge heykeli” dikmek istediklerini söyledi.  

New York’ta düzenlenen “Kürdistan Bölgesi ve Ortadoğu” konulu konferansta, Güney Kürdistan’da düzenlenen bağımsızlık referandumu ve bölgedeki gelişmeler ele alındı. Konferansa birçok akademisyen ve Ortadoğu uzmanı katıldı. 

Konferansa konuşmacı olarak katılan ABD’li milyarder işadamı Thomas Kaplan, Washington yönetiminin Kürtleri desteklemesi gerektiğini belirterek, “Kürdistan’ın Bağımsızlığı Amerika’nın da çıkarına olacaktır dedi.”

Moderatörün, “Tüm katılımcılar için aydınlatabilir misiniz; Kürtler kimdirler? Neden şimdiye kadar bir devletleri yok?” şeklindeki sorusuna katılımcı Fransız yazar ve filozof Bernard Henri Levy, “Kürtler kim midir? Onlar büyük bir millettirler” sözleriyle yanıt verdi. 

Aynı soruya cevap veren Thomas Kaplan ise, “İhtiyacımız olmadığı zaman sırt çevirdiğimiz bir halk. Dostu ve dayanağı sadece dağlar olanlar. Bu yüzden biz Kürtler İçin Adalat örgütü kurduk. Biz Kürtlerin sırtlarını dayadığı dağ silsilesi olmak istiyoruz” dedi. 

ABD’nin Kürtlere borçlu olduğunu savunan Kaplan, “ABD gibi süper bir gücün Kürtlere, siz bize gereken tüm zamanlarda yardımcı oldunu, biz de size yardımda bulunacağız, demesi asla yanlış bir şey değildir. Size yardımcı olup sözümüzü tutacağız, dememiz gerekiyor” diye konuştu.  

 

 

 

 

 

Rûdaw