image

PeyamaKurd - Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-S) Politbüro Başkanı Muhammed İsmail, Fransa’nın ENKS ile PYD’yi yakınlaştırmasını olumlu değerlendirdiklerini dile getirdi.

K24'te yayımlanan Rojev programının konuğu olan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP-S) Politbüro Başkanı Muhammed İsmail, Fransa’nın Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında arabulucu olmak istediğini ifade ederek, iki Kürt partisinin yakınlaşması için uluslararası devletlerin garantörlüğünün çok önemli olduğunu söyledi.

İsmail, “Fransız yetkililerle görüştüğümüzde PYD tarafından tutuklanan ENKS’lilerin serbest bırakılması, parti ofislerinin de açık olması gerektiğini söyledik. Bölgede siyasetin önü açılması lazım. Fransa’nın iki taraf için alacağı tutuma bağlı olarak ENKS de sorunların çözümü için PYD ile masaya oturabilir dedik” dedi.

‘Kürtler, birlik istiyor’

İsmail, Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı silahlı gruplarının da tehditlerinin sürdüğünü vurgulayarak, “Kürtler için en iyisi bütün Kürtlerin birlikte hareket etmesi ve siyasi, idari ve askeri olarak karar olması önemlidir. Bu kararı hem halkımız istiyor hem de ENKS’nin kararı bu yöndedir.

Şimdiye kadar güvenli bölge ile ilgili net olarak bir adım atılmamış. Fakat bununla ilgilenen bütün tarafların PYD’nin burada öncelikle rol almasını istemiyor. Bunun için bir Kürt ittifakı lazım” ifadelerini kullandı.