image

PeyamaKurd - Ruslar ile Kazaklar tarafından “Gaz ve Petrol Mareşali” olarak adlandırılan, Kürt Profesör Nadir Nadirov hayatını kaybetti.

1932 yılında Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk bölgesinde Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Nadirov’un bir süredir tedavi gördüğü ve bir aydır makinaya bağlı yaşadığı öğrenildi.

Nadirov’un gelini Narin Nadirova da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Maalesef bugün babamı kaybettim. Sözlerin anlamı kalmadı” dedi.

Nadir Nadirov kimdir?

Dünyaca ünlü kürt bilim adamı Nadir Nadirov 260 adet bilimsel buluşa sahip olan bir bilim adamıdır. Özellikle Petro kimya alanında yaptığı buluşlar ile bilim dünyasına büyük katkıları bulunuyor.

Nadir Nadirov suyla molekülleri karışık petrolün arıtılması esnasında elektrik kullanımı ile ilgili son buluşu ile ödüle layık görülmüş olup, uluslar arası Bilim İnsanları Akademisi Moskova’da düzenlenen bir tören ile Nadir Nadirov’a ödülünü kazanmıştır.

Petrolün su moleküllerinden elektrik enerjisi kullanılarak ayrıştırılması buluşu bilim dünyasına yeni bir yol kazandırmıştır. Kazakistan Bağımsız Devletler Topluluğu Nadir Nadirov’un Petro kimya alanında buluşları ile getirdiği yeniliklerin tüm dünyada kullanılan önemli adımlar olarak nitelendiriyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev’in danışmanlığına da yapmış olan Nadirov, 2004 yılında Fransa Altın Madalyalar Komitesi tarafından bilim mareşali olarak Napolyon ödülüne layık görülmüştür. kürt bilim adamları Bio-kimya alanında yaptığı buluşlardan dolayı ilk mucit diploması alan kişi unvanına sahiptir.