image

PeyamaKurd- Türkiye ile ABD’nin Minbic konusunda vardıkları anlaşma Batı Kürdistan’daki (Rojava) Kürt partilerinin gündeminde.

Türkiye ile ABD’nin Rojava’nın Minbic kenti için yaptıkları anlaşma Kürt kamuoyunda rahatsızlığa sebep oldu. Kürt siyasi partileri Minbic anlaşmasının daha büyük tehlikelere ve tehditlere yol açtığını belirterek, sorunların çözümü için uluslararası toplumun devreye girmesi gerektiğini istiyor.

"Büyük bir tehlike söz konusu"

K24’e konuşan Suriye Kürt Demokratik İlerici Partisi (Peşveru) Politbüro Üyesi Farıs Osman, bu konuda kagılı olduğununu söyledi.

Farıs Osman, şöyle konuştu:

“İlerici Parti ve Cezire Bölgesindeki Kürt kamuoyunda gözlendiği gibi büyük bir tehlike söz konusu, çünkü Türk devletinin durmayacağını biliyoruz. Suriye’nin içişlerine yönelik müdahaleyi hepimiz gördük. Humus ve Hama için birkaç kırmızı çizgi ortaya koydular ama şuan vazgeçmişler.

Türkiye, Kürtlerin Suriye’deki bu krizden faydalanmasını ve hiçbir şey elde etmemesini istiyor. Öncesinde de ABD’nin bize verdiği bazı sözler vardı, biz hiçbir zaman inanmadık. Verdikleri sözler de, Türkiye ile yaptıkları anlaşma ile sona ermiştir.”

"Dİplomatik faaliyetler gerekli"

Demokrat Sol Partisi Genel Sekreteri Salih Gedo ise diplomatik ilişklere dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Kürt siyasi parti ve hareketleri diplomasi alanında iyi ilişkiler geliştirmeli. Kürt partileri bundan sonra diplomatik faaliyetlerde bulunmalı, istek ve mesajlarını uluslararası topluma ulaştırması lazım. Bütün devletlerin yardımını sağlamalıyız. Kuzey Suriye haklı bu tür faaliyetlerde hazırlıklı olmalı ki üzerimizde oynanan oyunları kıralım.”

4 Haziran’da Türkiye ve ABD, Rojava’nın Minbic kenti için bir yol harita onayladıklarını duyurmuşlardı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo arasında görüşmede Minbic konusunda 3 aşamalı bir yol haritasında uzlaşma sağladıklarını açıklamışlardı.