image

PeyamaKurd- Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP), Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK-T) oluşturduğu Kürdistani Seçim İttifakı, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu’nun sözlerini eleştirdi.

Kürdistani Seçim İttifakı tarafından yapılan basın açıklamasında, “KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu medyaya yansıyan bir röportajında Kürdistani Seçim İttifakı’na yönelik haksız ithamlarda bulundu” ifadeleri kullanıldı.

“Mustafa Karasu adı geçen röportajında Kürdistani Seçim İttifakı ile HDP arasında yapılan işbirliği görüşmelerinin başarısızlığına neden olarak, İttifakımızın daha fazla milletvekili talep ettiğini söylüyor” denen açıklamada, 

“Mustafa Karasu ‘Ne olduysa dışardan bir müdahale oldu ve HDP’yle bu partilerin seçim ittifakı gerçekleşmedi. Büyük ihtimalle AKP'nin müdahalesi oldu ya da AKP'nin isteğiyle başka güçlerin müdahalesi oldu ve sonuçta bu güçler böyle bir seçim ittifakına girmediler’ diyor. Mustafa Karasu doğru söylemiyor ya doğru bilgilendirilmemiş ya da eksik bilgilere dayanarak konuşuyor" dendi.

HDP ile milletvekili konusunda pazarlık yapılmadığı ifade edilen açıklamada, “Siyasi Protokolü ve pratik çalışmalara ilişkin ilkeleri önemsedi ve görüşmelerde bunlara ağırlık verdi” ifadeleri yer aldı.