image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde Kürtçe eğitim-öğretim yılı başladı.

Kerkük ve Kürdistani bölgelerdeki okullarda karşılaşılan eksikliklerin çoğu hala Kürdistan Bölgesi idaresi tarafından gideriliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Kerkük Kürtçe Eğitim Sorumlusu Pervin Fatih, “2008 yılında Kürdistan hükümetinin karşılaştığı ekonomik krizlerden dolayı şu ana kadar atama yapılamadı. Geçtiğimiz süre zarfında ise yaklaşık 100 öğretmen Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Çok sayıda öğretmen de emekliye ayrıldı” ifadesini kullandı.

Öte yandan Rûdaw’a konuşan Hanekin Eğitim Müdürü Ali Hüseyin, müdürlüklerine kayıtlı öğrenci sayısının 25 bin olduğunu bunlardan bin 500’nün Kürtçe eğitim gördüklerini ifade ederek, “Müdürlüğümüze bağlı bin 500 öğrenci Kürdistan Bölgesi sistemine bağlı. Ancak final sınavlarında soruları Arapça olarak Bağdat’tan geliyor” diye konuştu.

Öte yandan Kürdistan hükümetine bağlı Hanekin Eğitim Müdürlüğü’ne kayıtlı 5 bin öğrencinin 14 Eylül 2021’den itibaren eğitim yılına başladıkları belirtildi.

Bölgede, eğitim ve öğretim yılı içerisindeki bütün masraflar Erbil yönetimi tarafından karşılanırken, Irak hükümeti sadece final sınavlarının sorumluluğunu üstlenmektedir.