image

PeyamaKurd - Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden Kerkük, Diyala ve Salahaddin kentlerinin ortasında bulunan Hemrin Dağları'nda yuvalanan terör örgütü IŞİD teröristlerine yönelik operasyon başlatıldı. 

IŞİD’e yönelik harekata ilişkin Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye, 3 kenti kapsayacak şekilde geniş çaplı operasyon başlattıklarını, çok sayıda tüneli yok ettiklerini dile getirdi. 

Gerçekleştirilen operasyonun Kerkük, Diyala, Salahaddin ve Samarra operasyonlar komutanlıkları ortaklığında yürütüldüğünü anlatan Harbiye, bölgenin terör örgütünden temizlenmesini hedeflediklerini belirtti. 

Aralık 2017'de IŞİD'in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasına rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Embar vilayetlerinin kırsal bölgelerindeki saldırıları devam ediyor. 

Terör örgütü IŞİD, iki gün önce akşam saatlerinde Xaneqin ile Gulale arasında bulunan Dule Usec bölgesinde Irak güçlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 2 asker ve 3 polis yaralanmıştı.